Diyet ve Dengeli Beslenme

Diyet yapmak her zaman her yerde mümkün olmuyor. Çalışan insanlar için diyeti devam ettirebilmek ayrı bir mücadele. Maalesef kilo vermenin kestirme bir yolu yok. Ancak mümkün olduğu kadar dengeli beslenmeye çalışarak daha az kalori tüketebilir, aldığınız kalorileri daha hızlı yakabilirsiniz. Bunun için öncelikle her gün karşınıza çıkan yiyecekleri gözden geçirin ve seçimlerinizi dikkatli yapın.
 

 
Yoğurt soframızdan eksik olmayan gıdalar arasında. Akşam yemeğinde ne olursa olsun, yanına mutlaka yoğurt koyuyoruz. Yoğurt satın alırken içindeki yağ oranına dikkat ediyor musunuz? Yağsız veya az yağlı yoğurt satın alarak önemli miktarda yağı döngünüzden çıkarmış olursunuz.
 
Ton Balığı
 
Konserve ton balığı harika bir kaynağıdır. Bu yüzden daha çabuk yakılır, karbonhidratlı yiyecekler gibi vücutta yağ birikmesine neden olmaz. Ancak konserve ton balığı diğer balıklara göre daha fazla civa içerir ve sağlıklı omega 3 asitlerinin oranı oldukça düşüktür. Konserve somon eti hemen hemen aynı miktarda proteine sahiptir. Lezzeti daha yoğun olan somon balığı aynı zamanda daha az civa içerir ve omega 3 oranı yüksektir.
 
Süt
 
Süt vitamin, mineral ve bol miktarda protein içerir. Aynı yoğurt gibi süt de yağlı bir gıdadır. Süt, kas geliştirenler için harika bir içecektir. Ancak içtiğiniz miktara dikkat etmezseniz aldığınız kalori miktarı sandığınızdan fazla olabilir. Göbek ve bel bölgenizdeki yağlanmaya katkıda bulunmak istemiyorsanız az yağlı süt tercih edin. Aromalı sütleri tercih etmeyin çünkü bu sütler bol miktarda şeker içerirler.
 
Yeşil Çay
 
Çay günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası. Özellikle çalışan insanlar her gün ciddi miktarda çay tüketiyor. Peki günde 1 bardak çayı, yeşil çay ile değiştirmeyi düşündünüz mü?
 
Yeşil çay çok güçlü bir antioksidandır. Yeşil çayın kansere ve birçok hastalığa karşı etkili olduğu bilinmektedir. Bunun yanında yeşil çayın göbek bölgenizdeki yağları azalttığını biliyor muydunuz? Yeşil çay karın kaslarınızdaki yağ oksidasyonunu arttırarak yağ miktarına doğrudan müdahale eder.

Diyet ve Dengeli Beslenme yazısına ait etiketler : , , , , , , , , , ,
Diyet ve Dengeli Beslenme yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz. Tarih: 22 Haz 2012

site aramaları:

  1 haftalık diyet listesi  

Benzer Yazılar

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.