Şok Diyetlerle Sağlığınızı Tehlikeye Atmayın

 
Yaz geldi, diyet sezonu açıldı. Yaza formda girmek herkes için önemli. Tam bu dönemde artan şok ve yaz diyeti furyası alıp başını gidiyor. Onlarca diyetin arasında hangisini seçeceksiniz? Herkes tatile formda girmek, plajda öz güvenini korumak istiyor. Bunun için sağlığınızdan olmaya razı mısınız?
 
Tek hedefiniz yazın formda kalmaksa sağlıklı zayıflamak çok zor. Sağlıklı zayıflamak demek dengeli beslenmek demektir. Dengeli beslenen kişiler hayat boyu fit kalır, dönemsel diyetlerle sağlığını tehlikeye atmaz. Hızlı zayıflamak genellikle geçici bir çözümdür ve her diyet herkes için uygun değildir. Kişinin genetik özellikleri, kan grubu, beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı diyette belirleyici faktörlerdir. Her okuduğunuz diyet bu faktörleri hesaplamaz, herkesi genetik özellikleri aynıymış gibi değerlendirir.
 
Peki ne yapmak gerekiyor? Öncelikle her uyguladığınız diyettin başarılı olmasını beklemeyin çünkü o diyet sizin için hazırlanmış bir diyet değil. Özel sağlık sorunları olanlar ve obezlerin mutlaka diyetisyene gitmesi gerekiyor. Sıradan diyetlerle obeziteden kurtulmak mümkün değildir. Sezonluk diyetlerle sağlığınızı tehlikeye atmamak ve bütün sene fit kalmak için dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirin.
 
Bazı pratik uygulamalarla dengeli beslenmeye başlayabilirsiniz:
 
- Her gün en az 1 öğün sebze yemeği yiyin.
- Yağ seçiminiz öncelikle zeytinyağı olmalı.
- Gün içinde en az 5 öğün yiyin. Sık ve az yemek altın kuraldır.
- Porsiyonları küçültün, küçük tabak ve bardak kullanın.
- Beyaz ekmek, şeker, unlu mamuller ve hazır gıdalardan uzak durmaya çalışın.
- Hiçbir öğünü atlamayın. Öğün atlamak ve aç kalmak bilinen en sağlıksız ve verimsiz zayıflama yöntemidir.
- Günlük su ihtiyacınızı mutlaka karşılayın. Her gittiğiniz yere su şişenizle gidin.
- Her fırsatta hareket edin. 1 durak önce inin, merdiven kullanın, egzersiz yapın.

Şok Diyetlerle Sağlığınızı Tehlikeye Atmayın yazısına ait etiketler : , , , , ,
Şok Diyetlerle Sağlığınızı Tehlikeye Atmayın yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz. Tarih: 31 May 2012/ Son Duzenleme: 31.May.2012

Benzer Yazılar

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.