Brokoli

Sebze yemeklerini seviyoruz ama brokoli genellikle ilk tercihlerimiz arasında yer almıyor.

, en çok mineral ve vitamin içeren sebzelerden biridir. Bu yüzden arada bir değil, sürekli yemenin yararını kısa süre içinde fark edebilirsiniz.

Brokoli K vitamini açısından zengindir. bakalım. Bir porsiyon brokolinin içinde yaklaşık 93 mikrogram K vitamini vardır. K vitamini, kıkırdak oluşumunda önemli bir rol oynar. Yaşınız ilerledikçe K vitamini ihtiyacınız da artar. Brokoli, K vitaminini doğal yoldan almak için en iyi seçeneklerden biridir.

Brokoli cinsel hayatınızın sürekliliği içinde oldukça önemlidir. Bir porsiyon brokoli, günlük folik asit ihtiyacınızın yarısını karşılar. Folik asit, sperm üretimi için gereklidir.

Brokoli çoğu sebze gibi bol miktarda lif içerir. Lif oranı yüksek olduğu için sizi daha uzun süre tok tutar. Brokoli aynı zamanda diyetisyenlerin atıştırmalık niyetine önerdiği bir sebzedir. Hazırlaması ve tüketmesi kolay olan brokoliyi, mideniz kazındığı her zaman abur cubur niyetine yiyebilirsiniz. Atıştırmalık niyetine cips, kurabiye veya çikolata yerine brokoli yiyerek hem yüksek miktarda kalori tüketmekten kaçınmış olursunuz, hem de bol miktarda yararlı besin alarak vücudunuzu doğal yollarla desteklemiş olursunuz.

Brokoli kansere karşı etkili bir silahtır. Araştırmalara göre düzenli olarak brokoli yerseniz prostat kanseri riskinizi önemli ölçüde azaltmış oluyorsunuz. Daha iyi bir sonuç almak için brokoliyi domatesle birlikte yiyin.

Alırken

Brokoli alırken rengi koyu yeşil olanları tercih edin. Brokolinin filizlenmemiş olması önemlidir. Üstündeki uzantıların uçları sert olmalı.

Brokoli yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz. Tarih: 25 Mar 2011/ Son Duzenleme: 13.Oca.2012

Benzer Yazılar

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.