Dengeli Beslenmenin Genel Kuralları

Hızlı şehir yaşamında dengeli beslenmek bazılarımız için çok zor. Çoğu zaman seçeneklerimiz çok az ve genelde aynı oluyor. Dengeli beslenmenin genel kurallarını bilirsek seçenekler arasından en iyi alternatifi daha kolay seçebiliriz.

Vücudunuz yağ, şeker, mineral ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Önemli olan neyi nasıl ve ne kadar tükettiğinizdir. Tereyağ, kuyruk yağı gibi yağlar doymuş yağ oranı yüksek yağlardır. Bu yağlar damar ve kalp rahatsızlıklarını tetikleyen zararlı yağlardır. Doymuş yağ oranı yüksek yaplar yerine doymamış yağları tercih etmelisiniz. Bunlara örnek olarak ay çiçeği, zeytinyağı, mısırözü yağı ve soya yağını gösterebiliriz.

Süt ve yoğurt gibi gıdalardaki yağ oranını unutmamalısınız. Süt ve yourt satın alırken hep az yağlkı veya light ürünleri tercih edin. Sürekli kırmızı et tüketmek uzun vadede sorunlarına zemin hazırlar. Her gün kırmızı et yerine yağsız tavuk eti, nohut, kurubakla (nohut, faulye, mercimek gibi) ve balık tüketin.

Balık ülkemizde çok az tüketilen bir besin. Balık düşük kalorilidir, az yağlıdır ve çok yararlı besinler içerir. Bu yüzdne balık harika bir diyet yemeğidir. Balığın içindeki omega 3 yağ asidi damar ve kalp rahatsızlıkları ile savaşan etkili bir besindir. Az balık tüketiyorsanız mutlaka düzenli olarak ceviz yiyerek omega 3 ihtiyacınızı karşılamalısınız.

Gün içinde tükettiğiniz tuz miktarı 6 gramı geçmemeli. Bunun içinde gıdaların içinde hazır bulunan tuzlar da dahildir. Turşu, aburcubur ve kuruyemiş gibi gıdalarda yüksek miktarda tuz bulunduğunu unutmayın.

Kahvaltı etmemek en kötü beslenme alışkanlıklarından biridir. Saatlerce aç kalan vücuduzu besinsiz bırakmak metabolizmanızı yavaşlatır ve kalori yakma kapasitenizi düşürür. Her gün mutlaka kahvaltı edin ve kahvaltıda hafif, bol lifli (posalı) gıdaları tercih edin. Yağlı ve bol tuzlu kahvaltı seçenekleri yerine meyve, yoğurt, müsli, tam tahıllı ekmek gibi besleyici ve düşük kalorili seçeneklere yönelin.

Dengeli Beslenmenin Genel Kuralları yazısına ait etiketler : , , , , ,
Dengeli Beslenmenin Genel Kuralları yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz. Tarih: 29 Tem 2011/ Son Duzenleme: 11.Oca.2012

site aramaları:

  genel diyet listesi  

Benzer Yazılar

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.