Kestane Kaç Dilim Ekmek Eder?

Kestane kaç dilim ekmek ediyor?
Şişmanlama korkusu sebebiyle hemen kestiğimiz tatlılar, kek, bisküviler, meşrubatlar, çikolatalar basit karbonhidrat içerir. Baklagiller, ekmek, tahıllar, bazı meyveler ve sebzeler de kompleks karbonhidrat içerir. Kestane, portakal suyu tüketirken ise kaç dilim ekmek yediğinize dikkat edin!10 Kestane Kaç Dilim Ekmeğe Eşit?

Şişmanlama korkusu sebebiyle hemen kestiğimiz tatlılar, kek, bisküviler, meşrubatlar, çikolatalar basit karbonhidrat içerir. Baklagiller, ekmek, tahıllar, bazı meyveler ve sebzeler de kompleks karbonhidrat içerir. Kompleks karbonhidratlar rafine edilmediğinden daha sağlıklıdırlar. Yağ oranı düşük karbonhidratlarla beslenmek diyabete ve kalp hastalıklarına zemin hazırlıyor. Bu nedenle glisemik indeks kavramı daha çok önem kazanıyor. Glisemik indeksi yüksek gıdalar kan şekerini hızla yükseltirler. Dolayısıyla çabuk acıkmaya, enerji düşüklüğüne ve yağlanmaya neden olurlar. Yüksek glisemik indeksli gıdalar beyaz ekmek, pirinç, tatlı kekler ve pastalardır. Düşük olanlar ise sebzeler, meyvelerin çoğu ve tam tahıllı gıdalardır. Kuru yemişlerde düşük indekse sahiptir.

Karbonhidratlı gıdalarla ilgili gerçekler

Karbonhidratlar beynin enerji kaynağıdır.

Mutluluk hormono seratonini artırır.

Protein ve yağlar karbonhidratların eminimini yavaşlatır.

10 kestane 5 dilim ekmeğe eşit.

Kepek, tahıllı, çavdarlı gibi ekmeklerin bir dilimindeki kalori ile beyaz ekmeğin bir dilimlik kalorisi aynı. Sadece esmer ekmeklerim glisemik indeksi ve yükleri daha fazla.

Bulgur pilavı ve makarna insanı pirinç pilavına göre daha tok tutuyor ve daha sağlıklı.

Kuru meyvelerde taze meyvelere göre daha fazla şeker içerir.

Spagetti makarna kelebek makarnaya göre daha düşük glisemik indeks içerir.

Haşlanmış patates soğutulunca glisemik indeksi düşer.

Meyve suları meyvelere göre daha az lif içerir.

Bir bardak portakal suyu üç dilim ekmekle aynı kaloriye sahiptir.

Kestane Kaç Dilim Ekmek Eder? yazısına ait etiketler : , ,
Kestane Kaç Dilim Ekmek Eder? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz. Tarih: 29 Haz 2009/ Son Duzenleme: 06.Şub.2010

site aramaları:

  kestane glisemik indeks  diyette kestane  

Benzer Yazılar

One Comment »

  • DUYGU EKİCİ demiş ki:

    Kestaneye bayılıyorum çok seviyorum yerken hiç kalorileri hesap etmiyorum sadece tadını çıkarmaya bakıyorum.

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.