Magnezyum ve Faydaları

ve Faydaları
 
Magnezyum minerali vücudumuzda doğal olarak üretilmediği için mutlaka diyetimize eklememiz gerekir. Diğer bir yol da destek ürünleri, multivitamin ve tabletleridir. Vücuttaki magnezyumun büyük bir bölümü kemiklerde depolanır.
 
Magnezyum sakinleştirici mineral olarak da bilinir. Magnezyum kas dokusunu gevşetir, heyecan faktörünü dengelediği için daha stabil bir kan basıncı sağlar. Düzenli olarak magnezyum tüketmek depresyonla mücadele ve aşırı heyecanı bastırmak için oldukça önemlidir.
Magnezyum kan dolaşımını düzenler ve tansiyonu düzenler. Özellikle kadınlarda çok yaygın olan kemik erimesini yavaşlatır. Zayıflarken yaşanan doku yumuşamasında kas dokusunun toparlanmasına yardımcıs olur.
 
Magnezyum eksikliği
 
Magnezyum sağlıklı bir vücut için temel gereksinimlerden olduğu için eksikliği kolayca anlaşılır. Kas dokusunda zamansız yaşanan titreme ve spazm, nedensiz kas güçsüzlüğü, çarptıntı ve sürekli halsizlik magnezyum eksikliğinin başlıca belirtileri arasında. Çarpıntı kalp ritminde bozukluk anlamına gelir ve farklı sağlık sorunlarına zemin hazırlar. Fazla magnezyum tüketirseniz ishal olabilirsiniz.
 
Magnezyum eklikliği ayrıca kan şekeri seviyenizde dengesizliğe neden olabilir. Bu diyet yapanlar için oldukça önemlidir. Kan şekerindeki değişiklikler aniden gelen acıkma krizlerine neden olabilir. Bu da dengesiz beslenme ve aşırı yemeyi tetikleyen başlıca faktörlerdendir. Kan şekeriniz dengelenirse zamansız acıkmaz, yemeniz gerektiği kadar yersiniz.
 
Yemek pişirirken e sonrasında kullandığınız yöntemler besinlerdeki magnezyum değerlerini etkileyebilir. Magnezyum suda çözülebilir. Bu yüzden gıdaları fazla haşlamak veya kaynatmak magnezyum kaybına yol açar. Mesela kuru fasulyedeki magnezyumun yarısından fazlası piştikten sonra kaybolur.
 
Her kış çerez gibi kullandığımız ilaçlar ve doğum kontrol hapları vücuttaki magnezyum seviyesini düşürür ve megnezyum eksikliğinde görülen etkileri yalamanıza neden olur. kullandığınız dönemlerde magnezyum içeren gıdalara ağırlık vermelisiniz.

Magnezyum ve Faydaları yazısına ait etiketler : , , , , , , , ,
Magnezyum ve Faydaları yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz. Tarih: 15 Kas 2011/ Son Duzenleme: 10.Oca.2012

Benzer Yazılar

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.