Tatlandırıcılar ve Diyet

Tatlandırıcılar ve Diyet
 
yerine kullandığımız tatlandırıcılar ne kadar sağlıklı? Bu soru yıllardır aklımızı meşgul ediyor. Kilo almamak için yapay kullanıyoruz ama tatlandırıcıların içindeki kimyasal maddeleri düşünmeden edemiyoruz. Peki, hangi tatlandırıcıyı kullanmalı?
 
Fruktoz
 
Fruktoz meyve şekeri olarak da bilinir. Tatlı meyveler ve balda doğal olarak bulunur. 1 gram fruktoz yaklaşık 4 kcal içerir.
 
Sorbitol
 
Sorbitol fruktoz ve glukozdan meydana gelir. Sorbitol bağırsaklarda emilir ve metabolize edilir. Fazla kullanıldığında hazımsızlığa neden olabilir. Fruktoz gibi meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunur.
 
Mannitol
 
Mannoz ve fruktozdan elde edilir. Glukozdan daha az kaloriye sahiptir. Gıda sektöründe sakız ve şekerlemelerde tatlandırıcı olarak tercih edilir.
 
Ksilitol
 
Ksiloz maddesinden üretilir. Dişte oluşan çürüme ve yıpranmaya karşı koruyucu etkiye sahiptir. Glukoza göre daha geç emilir. Meyve ve sebzelerde bulunur.
 

 
1 gram aspartam 4 içerir. Ancak kat kat daha tatlı bir madde olduğu için az miktarda kullanılır. Böylece daha az tüketilmiş olur. Yüksek ısılara karşı direnç gösteremediği için yemeklere pişirme işleminden sonra eklenir. Aspartam en tartışmalı tatlandırıcılardan biri ancak kanıtlanmış bir yan etkisi bulunmamaktadır.
 
Asesülfam
 
Tatlılık oranı oldukça yüksek olduğu için az miktarda kullanılır. Isıya karşı dayanıklı olduğu için yemek ve pastalarda daha çok tercih edilir.
Sakkarin
 
Toulenden üretilir. Toz şekerden 400 kat daha tatlıdır. 70’li yıllarda yapılan araştırmalar, yüksek dozda sakkarin kullanımının hayvanlarda tümöre neden olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Tatlandırıcılar ve Diyet yazısına ait etiketler : , , , , , , , , , , , , , ,
Tatlandırıcılar ve Diyet yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz. Tarih: 10 May 2012

Benzer Yazılar

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.