Kategori bilgisi:

Uzman Ender Saraç sağlık ve diyet üzerine öneri ve formülleri, özel çaylar, diyet listeleri Ender saraç tarafından hazırlanan kürler.

Diyetcim.net sitesinde bu kategori altında yayınlanan bilgiler ve haberler aşağıda listelenmiştir
:Diyeti Bozanlar
 
Zayıflamak ve forma girmek için uğraşıp didiniyorsunuz. Diyet, spor salonu veya koşu bandı… Ne yaparsanız yapın sürekli tekrarlanan hatalar tüm çabalarınızı boşa çıkarır. Günlük hayatımıza yerleşen ve artık alışkanlık haline gelen bu yanlışlara dikkat ederek daha hızlı ve etkili zayıflayabilirsiniz.
 
Kahvaltıyı Atlamak
 
Kahvaltıyı atlamak, en çok tekrarlanan hataların başında geliyor. Sabah zor kalkıyoruz ve giyindiğimiz gibi evden çıkıyoruz. Kahvaltı, saatlerdir çalışmayan metabolizmanızı uyandırır. Uzun bir süre besinsiz kalan vücut, kahvaltı ile düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu besinleri alır. Böylece gün boyu ayakta ve dinç kalmanızı sağlayacak olan besinleri almış olursunuz.
 
Hafif Ağırlık, …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[20 Tem 2012 | No Comment | ]

Hazır gıdalar günlük hayatımızın vazgeçilmezleri haline geldi. Bilgisayar başında, televizyon karşısında veya acıkınca hızlı bir çözüm için hazır gıdalara başvuruyoruz. Özellikle çocuklarımızın en çok sevdiği hazır gıdaların bilmediğiniz yönlerini bu yazıda topladık.
 
Patates Cipsi
 
Saati ve yeri olmayan insafsız aburcubur, patates cipsi. Patates cipsleri yüksek oranda yağ ve karbonhidrat içerir. Markette satılan patates cipslerinin besin değeri tablosuna göz attınız mı? 100 gr patates cipsinin yaklaşık 30 gramı yalnızca yağdır.
Hazır patates cipsi yerine kendi patates cipsinizi hazırlayın. Patatesi ince ince doğrayıp en sevdiğiniz baharatlarla karıştırın ve fırında pişirin. Patates yerine patlamış mısır da …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[22 Haz 2012 | No Comment | ]

Tok Kalmanın Sırları
 
Her başladığınız diyeti bozuyor musunuz? Bir türlü kilo veremiyor musunuz? Her defasında iştahına yenik düşenler için faydalı bir yazı hazırladık. Tok tutan yiyecekler sayesinde daha az yiyebilir, aniden bastıran açlık krizlerine karşı kendinizi koruyabilirsiniz.
 
Triptofan
 
İçinde triptofan bulunan gıdalar seratonin üretimini arttırır. Seratonin açlık hissini bastıran faydalı bir kimyasaldır. Düzenli seratonin üretimi zamansız açlık krizlerini engeller ve diyetinizi bozmadan sürdürmenizi sağlar. Yulaf, peynir çeşitleri ve muzda triptofan bulunur.
 
Albümin
 
Albümin depresyonla savaşan bir kimyasaldır. Depresyon aşırı yemeyi tetikleyen başlıca etkenlerden biridir. Ayrıca seratonin üretimini de destekleyen albümin sayesinde diyetinizi daha uzun süre …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[20 Haz 2012 | No Comment | ]

Gençleştiren Gıdalar
 
Amerikalı diyetisyenler sizi gençleştiren ve vücudunuzu sağlıklı tutan gıdaları açıkladı. Bu gıdalar zor bulunan pahalı ürünler değil. Hepsi size çok tanıdık gelecek. Gençleştiren gıdaların ortak özelliği içerdikleri antioksidan. Antioksidanlar cildi bozan, kırışıklıklara ve kalp krizine kadar çok sayıda rahatsızlığa neden olan serbest radikallerle savaşıyor.
 
Tam tahıllı makarna
 
Tam tahıllı makarna normal makarnaya göre 3 kat daha çok antioksidan içeriyor. Her zaman daha çok lif (posa) içeren tam tahıllı gıdalar kolesterolü azaltıyor ve kalp krizi riskinizi azaltıyor.
 
Patlamış mısır
 
Genellikle meyvelerde bulunan polifenol maddesi, patlamış mısırda 4 kat daha fazla bulunuyor. Yağsız ve az …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[16 May 2012 | No Comment | ]

Tatlandırıcılar ve Diyet
 
Şeker yerine kullandığımız yapay tatlandırıcılar ne kadar sağlıklı? Bu soru yıllardır aklımızı meşgul ediyor. Kilo almamak için yapay tatlandırıcı kullanıyoruz ama tatlandırıcıların içindeki kimyasal maddeleri düşünmeden edemiyoruz. Peki, hangi tatlandırıcıyı kullanmalı?
 
Fruktoz
 
Fruktoz meyve şekeri olarak da bilinir. Tatlı meyveler ve balda doğal olarak bulunur. 1 gram fruktoz yaklaşık 4 kcal içerir.
 
Sorbitol
 
Sorbitol fruktoz ve glukozdan meydana gelir. Sorbitol bağırsaklarda emilir ve metabolize edilir. Fazla kullanıldığında hazımsızlığa neden olabilir. Fruktoz gibi meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunur.
 
Mannitol
 
Mannoz ve fruktozdan elde edilir. Glukozdan daha az kaloriye sahiptir. Gıda sektöründe sakız ve şekerlemelerde …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[10 May 2012 | No Comment | ]