Kategori bilgisi:

Uzman Ender Saraç sağlık ve diyet üzerine öneri ve formülleri, özel çaylar, diyet listeleri Ender saraç tarafından hazırlanan kürler.

Diyetcim.net sitesinde bu kategori altında yayınlanan bilgiler ve haberler aşağıda listelenmiştir
:Egzeriz ve Osteoporoz (Kemik Erimesi)
 
Osteoporoz kadınlarda %80 oranında daha sık görülen bir hastalıktır. Kemik erimesi olarak bilinen bu hastalık 45-50 yaş ve üstü kadınları tehdit eden en yaygın ahstalıklardan biri.
 
İnsan vücudundaki sürekli yenilenme döngüsü kemik dokusunda da geçerlidir. Kemik dokumun yıllar boyunca bir yandan parçalanarak yok edilir, bir yandan da yeniden yapılanır. Ancak 45-50 yaş sınırında bu denge bozulur ve yok edilen eski kemik dokusu aynı hızda yeniden yapılanmamaya başlar.
 
Kemik erimesinin kadınlarda daha sık görülmesinin başlıca nedenleri arasında kadın kemik yapısı vardır. Kadınların kemik kütlesi erkeklere göre daha azdır. Bir …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[14 Haz 2012 | No Comment | ]

Bu egzersizlerle kalça kaslarınızı çalıştırarak basen ve bacak bölgenizi inceltebilirsiniz. Evde veya iş yerinde yapacağınız bu aerobik hareketleri için spor aleti almanız veya üstünüzü değiştirmeniz gerekmiyor. İhtiyacınız olan tek şey 2m karelik boş bir alan ve uzanabileceğiniz rahat bir zemin. Dilerseniz aerobik matı kullanabilirsiniz.
Sırt üstü uzanın, dizlerinizi kırın ve ayak tabanlarınızı yere basacak şekilde pozisyon alın. Bir bacağınız sabit tutarken diğer bacağınızı havaya kaldırın ve düz tutatarak gerin. Duruşunuzu bozmadan bacağınızı yerden 50cm kadar kaldırın. İçinizden ona kadar sayın ve başlangıç pozisyonuna dönün. Bu hareketi her iki bacakla da 15-20 …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[28 Nis 2011 | No Comment | ]

Sadece diyet yaparak zayıflayamıyorsanız düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Bol miktarda vücut yağı yakmayı yalnızca diyet yaparak başarmak çok zordur.

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[11 Nis 2011 | One Comment | ]

Evde veya iş yerinde yapabileceğiniz kısa egzersizlerle aldığınız fazla kalorileri yakıp vücudunuzdaki yağ birikmesini önleyebilirsiniz. Unutmayın, zayıflamanın ve zayıf kalmanın en güvenilir yolu egzersiz yapmaktan geçer.

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[4 Nis 2011 | No Comment | ]

Evde pilates yaparak vücudunuzu şekillendirip incelebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan yalnızca 1 spor aleti var; o da pilates topu. Oldukça ucuz bir spor aleti olan pilates topunu (swiss ball) spor malzemeleri satan tüm mağaza ve internet sitelerinde bulabilirsiniz.
Bacak uzat

Bu egzersizle bacak, basen bölgenizi şekillendirip göbek bölgenizdeki yanmayı hissedebilirsiniz.
Boynunuzu ve omuzlarınızı pilates topuna yaslayıp bacaklarınızı 90 derece kırın. Resimdeki gibi uzanın ama boynunuzdan destek almayın, ayaklarınızdan destek alın. Pozisyonunuzu bozmadan aynı resimdeki gibi tek bacağınızı hafifçe kaldırın. Bacağınız gövdenize paralel olana kadar kaldırın ve sonra yavaşça indirin.
Aynı hareketi her iki bacak …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[11 Oca 2011 | 2 Comments | ]