egzersiz kategorisinde; egzersiz hakkında bilgiler, egzersiz yorumları, egzersiz diyetleri, diyet listesi, diyet program ve egzersiz zayıflama önerileri bulabilirsiniz. Diyetcim.net sitesinde "egzersiz" konusunu içeren bilgiler ve haberler aşağıda listelenmiştir:Egzeriz ve Osteoporoz (Kemik Erimesi)
 
Osteoporoz kadınlarda %80 oranında daha sık görülen bir hastalıktır. Kemik erimesi olarak bilinen bu hastalık 45-50 yaş ve üstü kadınları tehdit eden en yaygın ahstalıklardan biri.
 
İnsan vücudundaki sürekli yenilenme döngüsü kemik dokusunda da geçerlidir. Kemik dokumun yıllar boyunca bir yandan parçalanarak yok edilir, bir yandan da yeniden yapılanır. Ancak 45-50 yaş sınırında bu denge bozulur ve yok edilen eski kemik dokusu aynı hızda yeniden yapılanmamaya başlar.
 
Kemik erimesinin kadınlarda daha sık görülmesinin başlıca nedenleri arasında kadın kemik yapısı vardır. Kadınların kemik kütlesi erkeklere göre daha azdır. Bir …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[14 Haz 2012 | No Comment | ]

Kahvaltı Neden Önemlidir?
 
Kahvaltı günün en önemli öğünüdür; bunu çocukluğumuzdan beri duyuyoruz ama nedenini biliyor muyuz? Kahvaltı gerçekten de gün içinde yediğiniz en önemli öğündür. Kahvaltıyı atlayarak dengeli beslenmek, sağlıklı zayıflamak mümkün değildir. İşte size nedenleri.
 
- Kahvaltıyı atlamak vücudu aç bırakmaktır. Öğün atlayarak, açlık çekerek sağlıklı kilo veremezsiniz. Verseniz de kısa süre içinde geri alırsınız.
 
- Kahvaltı uykuda olan metabolizmayı çalıştırır. Çalışan metabolizma kalori yakmaya başlar. Çalışmayan metabolizma kalorileri depolar, aç kaldığı için idareli harcar.
 
- Kahvaltıda aldığınız mineral, vitamin ve temel besinler vücudunuz kadar beyin faaliyetleriniz için de önemlidir.
 
- Sabahtan öğlene kadar vücudunuz sürekli hareket eder, …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[20 Mar 2012 | No Comment | ]

Direnç Lastiğiyle Evde Spor
 
Direnç lastikleri tüm spor mağazalarından kolayca temin edebileceğiniz ekonomik spor aletleridir. Her yaştan insanın zorlanmadan kullanabileceği, farklı direnç ve boylarda bulabileceğiniz ekipmanlardır.
 
Direnç lastiklerinin en önemli özelliği diğer spor aletleri gibi eklem noktalarını zorlamaması. Yani direnç lastikleri koşu bandı veya halter gibi eklem noktalarınıza basınç uygulamıyor. Uygulanan bu basınç spor sonrası yaşanan ağrılara, hatta sakatlıklara yol açar. Direnç lastiği ile sakatlanma riskiniz oldukça azdır.
 
Direnç lastikleri çok yönlü spor ekipmanlarıdır. Bu aletlerle isterseni şekillenmesi zor bölgeleri inceltebilir, isterseniz kol kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Evinizden çıkmadan haftada 3-4 gün 30 dakikalık egzersizlerle …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[1 Mar 2012 | No Comment | ]

Amerikan Kalp Vakfı (AHA) kalp dostu bir diyet için dikkat edilmesi gereken konuları aşağıdaki gibi sıralıyor:
 
 Sağlıklı bir kiloya sahip olmak için aldığınız kalori miktarıyla fiziksel aktivitelerinizi denegelmek zorundasınız. Amerikan Kalp Vakfı’na göre her gün an az 30 dakika (tercihen 60-90 dakika) egzersiz yapmak, sağlıklı bir yaşam sürmek için gerekli görülüyor.
 Sebze ve meyveleri günlük beslenme döngünüze dahil etmelisiniz. Besin değerleri daha yüksek olduğu için yoğun renkli sebze ve meyveleri (ıspanak, havuç, şeftali, vb.) tercih edin.
 Tam tahıllı ve çok lifli yiyecekler tüketin.
 Haftada en az 2 kere balık tüketin. Özellikle somon, uskumru ve …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[16 Şub 2012 | No Comment | ]

En çok yap yakabileceğiniz yürüme temposu “istikrarlı” tempodur. İstikrarlı tempo herkes için değişebilir. Ancak düzenli ve istikrarlı olması önemlidir.
 
Bu tempoda yürürken nefes alıp verişiniz belirginleşir ancak normal konuşma düzeninizi etkileyecek kadar ağır veya hızlı değildir. Kalp atış seviyeniz en yüksek seviyenizin yaklaşık &60-70 kadarıdır. Bu tempoyu gözünüzde daha iyi canlandırmanız için şunu düşünün: Önemli bir iş görüşmesine gidiyorsunuz ve 10 dakika gecikmişsiniz. Bu tempoya alışana kadar en az 30 dakikalık yürüyüşler yapın. Zamanla kondisyonunuz artarak daha uzun ve daha yüksek tempolu yürüyüşler yapabileceksiniz.
 
Metabolizmayı Hızlandırın
 
Isındınız ve yukarıda anlatılan tempoyu yakaladınız. Tebrikler, …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[13 Şub 2012 | No Comment | ]