Faydaları kategorisinde; Faydaları hakkında bilgiler, Faydaları yorumları, Faydaları diyetleri, diyet listesi, diyet program ve Faydaları zayıflama önerileri bulabilirsiniz. Diyetcim.net sitesinde "Faydaları" konusunu içeren bilgiler ve haberler aşağıda listelenmiştir:Havaların soğuduğu bu günlerde bağışıklık sisteminizi güçlendiren yiyecekler yemeye özen göstermelisiniz. Zayıf bir bağışıklık sistemi ile kış boyunca sürekli hastalanmak neredeyse alışkanlık haline gelecektir. Mutfağınızdaki en güçlü lezzetlerden olan sarımsak ihtiyacınız olan her şeye sahip.
 
Sarımsak doğal bir antibiyotiktir ve diğer antibiyotiklerin aksine vücudunuzdaki yararlı bakterileri öldürmez. Sarımsak yüksek oranda çinko, A ve C Vitamini, selenyum, sülfür, kalsiyum, manganez, bakır, B1 vitamini ve demir içerir.
 
Sarımsak antimikrobiyal etkiye sahiptir. Yani virüsler, mantar ve parazitlere karşı etkilidir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği vardır. Sarımsağın en büyük avantajı bir ilaç kadar güçlü olması …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[26 Eki 2011 | No Comment | ]

Kefirin kökeni Kafkasya’nın soğuk dağlarına dayanır. Kafkasya yerlileri tarafından yüzyıllardır içilen kefir eskiden bölgenin keçi ve koyunlarının sütünden üretilirdi. Bugün inek sütünden üretilen kefirin evde yapılanı taneli bir içecektir. Bu taneler kazein ve yararlı mikro organizmalardır.
 
Kefir sütten daha fazla B12 vitamini ve folik asit içerir. İçindeki mikroorganizmalar kefirin sindirimini kolaylaştırır. Laktoza duyarlı bazı kişiler kefiri rahatlıkla içebilir çünkü kefirin üretimi sırasında sütteki laktoz oranı azalır. Yine de laktoz hassasiyetiniz varsa kefir içmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 
Kefirin sık sık tüketildiği kafkasyada tüberküloz, kanser ve sindirim hastalıkları oldukça seyrek görülmekteydi. Ayrıca bu …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[8 Eyl 2011 | No Comment | ]

Özellikle kış aylarında düzenli olarak sarımsak yemeniz gerekiyor. Sarımsak grip virüsünün çoğalmasını engelleyen allicine maddesi içerir. Hastalığa yakalanmadan önce düzenli oalrak sarımsak yiyorsanız hastalanma şansınız oldukça azalır.
Sarımsak kalp dostu bir yiyecektir. Vücudunuzda 2 tip kolesterol bulunur. İyi huylu kolesterol HDL ve kötü huylu kolesterol LDL. Sarımsak iyi huylu kolesterolu yükseltir ve kötü huylu kolesterolu azaltır. Azalan kötü huylu kolesterol LDL ile damarlarınız tıkanma riskinden kurtulur. Kalp rahatsızlıkları riskini düşer. Sarımsak çok sayıda mikroorganizmaya karşı etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsak tek başına bir antibiyotik gibidir.
Araştırmalara göre sarımsakta bulunan disülfides …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[26 Ağu 2011 | No Comment | ]

Süt ürünü deyince ilk akla gelen yiyeceklerden biri de yoğurttur. Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan yoğurt besin değeri oldukça yüksek ve faydalı bir yiyecektir.

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[24 Ağu 2011 | No Comment | ]

Karalahana ihmal ettiğimiz sebzeler arasında yer alıyor. Karalahana besin değeri açısından oldukça zengin bir sebze. Karalahana maruldan daha fazla C vitamini ve kalsiyum içeriyor.
Salata hazırlarken marulun bir kısmını karalahana ile değiştirerek bol miktarda kalsiyum ve C vitamini yiyebilirsiniz. Karalahana yüksek miktarda antioksidan içerir. İçerdiği antioksidanlarla kanser oluşumunu önler ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Karalahana ayrıca karaciğerin daha etkin çalışmasını sağlayarak toskinlerin atılmasını hızlandırıryor.
Karalahana göz sağlığınızı da korur. Bol miktarda lutein ve zeaksantin içeren karalahana ile göz rahatsızlıklarından korunabilirsiniz.
Karalahana ayrıca harika bir diyet yemeğidir. 1 kap karalahanada yalnızca 36 kalori vardır. Bu …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[3 Ağu 2011 | No Comment | ]