kalp krizi kategorisinde; kalp krizi hakkında bilgiler, kalp krizi yorumları, kalp krizi diyetleri, diyet listesi, diyet program ve kalp krizi zayıflama önerileri bulabilirsiniz. Diyetcim.net sitesinde "kalp krizi" konusunu içeren bilgiler ve haberler aşağıda listelenmiştir:Gençleştiren Gıdalar
 
Amerikalı diyetisyenler sizi gençleştiren ve vücudunuzu sağlıklı tutan gıdaları açıkladı. Bu gıdalar zor bulunan pahalı ürünler değil. Hepsi size çok tanıdık gelecek. Gençleştiren gıdaların ortak özelliği içerdikleri antioksidan. Antioksidanlar cildi bozan, kırışıklıklara ve kalp krizine kadar çok sayıda rahatsızlığa neden olan serbest radikallerle savaşıyor.
 
Tam tahıllı makarna
 
Tam tahıllı makarna normal makarnaya göre 3 kat daha çok antioksidan içeriyor. Her zaman daha çok lif (posa) içeren tam tahıllı gıdalar kolesterolü azaltıyor ve kalp krizi riskinizi azaltıyor.
 
Patlamış mısır
 
Genellikle meyvelerde bulunan polifenol maddesi, patlamış mısırda 4 kat daha fazla bulunuyor. Yağsız ve az …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[16 May 2012 | No Comment | ]

Amerikan Kalp Vakfı (AHA) kalp dostu bir diyet için dikkat edilmesi gereken konuları aşağıdaki gibi sıralıyor:
 
 Sağlıklı bir kiloya sahip olmak için aldığınız kalori miktarıyla fiziksel aktivitelerinizi denegelmek zorundasınız. Amerikan Kalp Vakfı’na göre her gün an az 30 dakika (tercihen 60-90 dakika) egzersiz yapmak, sağlıklı bir yaşam sürmek için gerekli görülüyor.
 Sebze ve meyveleri günlük beslenme döngünüze dahil etmelisiniz. Besin değerleri daha yüksek olduğu için yoğun renkli sebze ve meyveleri (ıspanak, havuç, şeftali, vb.) tercih edin.
 Tam tahıllı ve çok lifli yiyecekler tüketin.
 Haftada en az 2 kere balık tüketin. Özellikle somon, uskumru ve …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[16 Şub 2012 | No Comment | ]

Kolesterol Azaltan Gıdalar ve Diyet
 
Kolesterol ülkemizde sık rastlanan bir rahatsızlık. Bunun nedeni beslenme alışkanlıklarımız. Sürekli kırmızı et ve katı yağ tüketmek damar sağlığını için oldukça zararlı. Buna bir de hareketsiz yaşam tarzı eklenirse, kolesterol ve kalp rahatsızlıkları için iyi bir ortam yaratılıyor.
Kolesterolden korunmak ve kanınızdaki kötü kolesterol değerini azaltmak için özel destek ürünlerine veya zor bulunan gıdalara ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan her şey muhtemelen şu an mutfağınızda mevcut.
 
Meyve ve sebze
Meyve ve sebzeler vitamin, mineral, fitokimyasal ve antioksidan bakımından zengindir. Bu maddeler damarlardaki birikmeyi azaltarak kalp krizi ve felç riskinizi oldukça …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[24 Kas 2011 | No Comment | ]

Siyah çikolatanın kalp dostu bir yiyecek olduğunu biliyor muydunuz? Kakaodan üretilen çikolata polifenoller adında bir madde içerir. Güçlü bir antioksidan olan polifenollerin faydaları arasında kolesterolu azaltmak da vardır. Polifenoller maddesi zararlı tip kolesterol olan LDL kolesterolle savaşarak kan basıncınızı düzenler.
 
Polifenollerin antioksidan etkisi ile hücre yapısını bozan diğer maddelerle savaşır. Bu maddelere serbest radikaller denir ve kanser oluşumundan yaşlanma etkilerinin hızlanmasına kadar birçok zararları vardır. Polifenoller serbest radikalleri yok ederek kanser riskinizi azaltır, kırışık oluşumunu azaltır ve kalp sağlığınızı korur.
 
Siyah çikolata sütlü çikolatadan daha fazla polifenoller içerir. Bunun nedeni çikolatanın üretim …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[20 Eki 2011 | No Comment | ]

Hipertansiyona Karşı Beslenin
Hipertansiyonda beslenmenin etkisi çok büyüktür. Hipertansiyon hastasıysanız diyetinizi buna göre ayarlayamak çok kolaydır. Diyet yapmıyorsanız bile beslenme düzeninizi değiştirerek hipertansiyon riskinizi azaltabilirsiniz.
Hipertansiyonu tehlikeli kılan bir özelliği diğer ciddi hastalıklara yol açmasıdır. Kan basıncınızdaki ani değişimler kalp krizi ve felç riskinizi oldukça yükseltir ve böbrek hastalıklarına neden olur.
 
Sodyum
 
Sodyum çok sayıda gıdada yüksek oranda bulunur. Sodyum koruyucu özelliği nedeniyle gıda üreticilerinin en sevdiği maddelerdendir. Özellikle marketten aldığınız çoğu hazır gıda yüksek oranda sodyum içerir.
 
Sodyumun tuz olan her yerde bol miktarda bulunduğunu unutmayın. Günlük tuz tüketiminizi sınırlandırmanız gerek. Yemeklere hiç tuz …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[18 Eki 2011 | No Comment | ]