kolesterol kategorisinde; kolesterol hakkında bilgiler, kolesterol yorumları, kolesterol diyetleri, diyet listesi, diyet program ve kolesterol zayıflama önerileri bulabilirsiniz. Diyetcim.net sitesinde "kolesterol" konusunu içeren bilgiler ve haberler aşağıda listelenmiştir:Gençleştiren Gıdalar
 
Amerikalı diyetisyenler sizi gençleştiren ve vücudunuzu sağlıklı tutan gıdaları açıkladı. Bu gıdalar zor bulunan pahalı ürünler değil. Hepsi size çok tanıdık gelecek. Gençleştiren gıdaların ortak özelliği içerdikleri antioksidan. Antioksidanlar cildi bozan, kırışıklıklara ve kalp krizine kadar çok sayıda rahatsızlığa neden olan serbest radikallerle savaşıyor.
 
Tam tahıllı makarna
 
Tam tahıllı makarna normal makarnaya göre 3 kat daha çok antioksidan içeriyor. Her zaman daha çok lif (posa) içeren tam tahıllı gıdalar kolesterolü azaltıyor ve kalp krizi riskinizi azaltıyor.
 
Patlamış mısır
 
Genellikle meyvelerde bulunan polifenol maddesi, patlamış mısırda 4 kat daha fazla bulunuyor. Yağsız ve az …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[16 May 2012 | No Comment | ]

İyi ve Kötü Kolesterol
 
Kolesterol ve kan aynı su ve yağ gibi iyi karışmazlar. Kolesterol, vücudunuzda hareket edebilmek için suda eriyebilen proteinleri kullanır. Kolesterol ve proteinin bir araya gelmesiyle oluşan karışıma lipoprotein denir.
 
İyi Kolesterol (HDL): HDL kolesterol lipoprotein oranı daha yüksektir. Yani oluşumunda kolesterolden çok lipoprotein vardır. İyi kolesterol dediğimiz HDL (High-Density Lipoproteins) damarlarımızda biriken kolesterolü söküp bunların karaciğere ulaşarak yok edilmesini sağlar. Yüksek seviyede HDL bizi kalp rahatsızlıklarından korur.
 
Kötü kolesterol (LDL): LDL damar tıkanıklığı, kalp krizi, felç gibi rahatsızlıklara neden olan vücudumuz için tehlikelidir. LDL kolesterol atardamarların duvarlarında birikir. Yüksek …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[20 Şub 2012 | No Comment | ]

Yenilenen Ekmek ve Diyet
 
Ekmek Tebliğinin değişmesiyle birlikte ülkemizde temel besin maddelerinden birisi olan beyaz ekmek köklü bir değişim yaşıyor. Araştırmalara göre ülkemizde kişi başı ekmek tüketimi 350-400 gram civarında. Yoksulluk oranı yükseldikçe bu miktar 800 grama kadar çıkıyor.
 
Araştırmalara göre Türkiye’deki tam buğday ekmek üretimi artıyor. Bu da beslenme konusunda daha bilinçli olmaya başladığımızın bir göstergesidir. Dengeli beslenmeye özen gösteren ve diyet yapan herkesin tam tahıllı ekmek tüketmesi gerekiyor.
 
Fırınlardaki denetimsizlikler ve ekmeğin kalitesindeki düşüş ekmek tebliğindeki değişimi artık zorunlu kılıyor. Günlük beslenme döngümüzün değişmeyen elemanı ekmek, sağlığımızı tehdit ekmek yerine dengeli …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[16 Oca 2012 | No Comment | ]

Protein Diyeti ve Protein Seçimi
 
Protein diyetleri son zamanlarda en çok konuşulan diyetlerden. En çok duyduğumuz da Dukan diyeti olmalı. Karbonhidrat diyetlerinin popülerliğini çalan bu diyetler temelde aynı esasa dayanır. Karbonhidrata yer vermeyen bu diyette tüm öğünlerde az yağlı protein kaynakları tercih edilir.
 
Proteini karbonhidratı depoladığımız gibi depolamayız. Protein kas ve deri oluşumu için vücut tarafından etkin olarak kullanılır. Bu yüzden karbonhidrat gibi vücutta depolanmaz. Ayrıca proteinli gıdaları tüketirken içerdikleri kalorinin bir kısmını yakarız. Karbonhidratlı gıdalarda bu yakılan oran çok düşüktür.
 
Protein kaynakları
 
Protein diyetinde seçtiğiniz protein kaynakları büyük önem taşır. Alışıldık protein kaynakları …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[6 Oca 2012 | No Comment | ]

Kolesterol Azaltan Gıdalar ve Diyet
 
Kolesterol ülkemizde sık rastlanan bir rahatsızlık. Bunun nedeni beslenme alışkanlıklarımız. Sürekli kırmızı et ve katı yağ tüketmek damar sağlığını için oldukça zararlı. Buna bir de hareketsiz yaşam tarzı eklenirse, kolesterol ve kalp rahatsızlıkları için iyi bir ortam yaratılıyor.
Kolesterolden korunmak ve kanınızdaki kötü kolesterol değerini azaltmak için özel destek ürünlerine veya zor bulunan gıdalara ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan her şey muhtemelen şu an mutfağınızda mevcut.
 
Meyve ve sebze
Meyve ve sebzeler vitamin, mineral, fitokimyasal ve antioksidan bakımından zengindir. Bu maddeler damarlardaki birikmeyi azaltarak kalp krizi ve felç riskinizi oldukça …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[24 Kas 2011 | No Comment | ]