yüksek tansiyon kategorisinde; yüksek tansiyon hakkında bilgiler, yüksek tansiyon yorumları, yüksek tansiyon diyetleri, diyet listesi, diyet program ve yüksek tansiyon zayıflama önerileri bulabilirsiniz. Diyetcim.net sitesinde "yüksek tansiyon" konusunu içeren bilgiler ve haberler aşağıda listelenmiştir:Siyah çikolatanın kalp dostu bir yiyecek olduğunu biliyor muydunuz? Kakaodan üretilen çikolata polifenoller adında bir madde içerir. Güçlü bir antioksidan olan polifenollerin faydaları arasında kolesterolu azaltmak da vardır. Polifenoller maddesi zararlı tip kolesterol olan LDL kolesterolle savaşarak kan basıncınızı düzenler.
 
Polifenollerin antioksidan etkisi ile hücre yapısını bozan diğer maddelerle savaşır. Bu maddelere serbest radikaller denir ve kanser oluşumundan yaşlanma etkilerinin hızlanmasına kadar birçok zararları vardır. Polifenoller serbest radikalleri yok ederek kanser riskinizi azaltır, kırışık oluşumunu azaltır ve kalp sağlığınızı korur.
 
Siyah çikolata sütlü çikolatadan daha fazla polifenoller içerir. Bunun nedeni çikolatanın üretim …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[20 Eki 2011 | No Comment | ]

Hipertansiyona Karşı Beslenin
Hipertansiyonda beslenmenin etkisi çok büyüktür. Hipertansiyon hastasıysanız diyetinizi buna göre ayarlayamak çok kolaydır. Diyet yapmıyorsanız bile beslenme düzeninizi değiştirerek hipertansiyon riskinizi azaltabilirsiniz.
Hipertansiyonu tehlikeli kılan bir özelliği diğer ciddi hastalıklara yol açmasıdır. Kan basıncınızdaki ani değişimler kalp krizi ve felç riskinizi oldukça yükseltir ve böbrek hastalıklarına neden olur.
 
Sodyum
 
Sodyum çok sayıda gıdada yüksek oranda bulunur. Sodyum koruyucu özelliği nedeniyle gıda üreticilerinin en sevdiği maddelerdendir. Özellikle marketten aldığınız çoğu hazır gıda yüksek oranda sodyum içerir.
 
Sodyumun tuz olan her yerde bol miktarda bulunduğunu unutmayın. Günlük tuz tüketiminizi sınırlandırmanız gerek. Yemeklere hiç tuz …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[18 Eki 2011 | No Comment | ]

Hipertansiyon hastaları için beslenme ve diyet ayrı bir önem taşır. Öncelikle kilonuzu korumalı ve fazla kilolardan kurtulmalısınız. Aşırı kilo artışında kolestorel ve tansiyon yükselir ve tehlikeli durumlara neden olabilir.
 
Diyetinize tuzlu yiyecekleri sokmayın. Tuz damarların büzülmesine neden olur ve kan akışında ciddi değişikliklere neden olur. Konserveler, turşular, hazır gıdalar ve bazı kuruyemişler yüksek oranda tuz içerir. Bazı yemekleri tuzsuz da pişirebilirsiniz. Limon, baharat, soğan gibi besinler tatları ile tuzsuz yemekleri dengeler.
 
Vitamin ve mineral açısından zengin yiyecekleri her gün tüketmelisiniz. Vücudunuz ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminleri almazsa kan basıncında değişiklikler meydana …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[29 Eyl 2011 | No Comment | ]

Magnezyum vücut tarafından üretilmediği için beslenme yolu ile almamamız gerekiyor. Magnezyum insan vücudunda 300’den fazla biyokimyasal reaksiyona neden olan önemli bir mineraldir. Magnezyum sinirler beyin arasındaki iletişimi destekler, vücut ısısını düzenler, detoks yapar, enerji üretimini arttırır, kemik ve diş sağlığını korur.
 
Magnezyum kalsiyumun emilimini arttırıyor. Kadınların çoğunda görülen kemik erimesi hastalığını önlemek için magnezyum tüketimine önem verilmeli. Yeterince magnezyum, kalsiyum içermeyen bir diyet kemik erimesi riskinizi arttırır. Buna hareketsiz bir yaşam tarzını da eklerseniz riskiniz oldukça artar.
 
Magnezyum sizi kalp krizinden korur. Çeşitli araştırmalara göre magnezyum felç riskinizi de azaltıyor. Magnezyum eksikliği …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[23 Eyl 2011 | No Comment | ]

Kötü beslenmke çok genel bir kavramdır. Yetersiz beslenme, tek yönlü beslenme veya aşırı beslenmek kötü beslenmekle aynı şeydir. İhtiyacınız olan besinleri almıyorsanız veya ihtiyacınızdan çok daha fazla yiyorsanız, kötü beslenmiş olursunuz.

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[18 Ağu 2011 | No Comment | ]