Tartışma nedir

iki gurubun farklı görüşler ortaya atarak kendi doğrularını savunmasıdır. Her yerde tartışan insanlara rastlamaktayız. Ekranlarda programlarını seyretmekteyiz. Bu programlarda bazen çok seviyeli tartışmalar olurken, Bazen kavgaya ve hakaretlere dönüşen programlarına da rastlamak mümkündür.

Tartışma nedir ve Tartışma özellikleri nasıl olmalı?

Öncelikle tartışma sohbet amaçlı olmalıdır. Sakin ve seviyeli konuşmalı, tartışılan konular hakkında bilgi sahibi olmalı, iddia ettiği konu hakkında belge sahibi olmalıdır. Tartışmayı yöneten kişinin de rolü büyüktür. Söz hakkı verdiği kişilere eşit süreler vererek tartışmayı sürdürmelidir. Seyrettiğimiz tartışma programlarında farklı görüşlere açık olmayan kişiler karşı tarafa saldırı ve hakaret ederek tartışmayı kavga boyutlarına taşıyabilmektedir. Tartışmak kavga etmek değil, gerçekleri ortaya koyarak doğruyu bulmaktır. Biz genelde toplum olarak tartışmayı pek bilmiyoruz. Bu sadece programlar da değil günlük hayatımızda da sık rastladığımız bir olaydır. Sokaklarda önce sakin konuşup, birden kavgaya dönüşen çok olaylara rastlarız. Ne eşler arasında, ne de çocuklarımızla sakince tartışma yapabiliyoruz. Belki de ekranlarda sakince yapılan tartışma programlarını izleyerek tartışmanın ne demek olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Konferanslarda, panellerde farklı bir görüş beyan edildiği zaman hemen sinirlenip ters cevap vermeler başlıyor. Oysa herkesin görüşüne saygı duymak eleştirilere açık olmak gerekir. Tartışmaya katılan kişiler açık net konuşmalı bilmediği konular hakkında gereksiz konuşmalar yapmamalıdır. Tartışma ne kadar seviyeli olursa o kadar başarı sağlanır. Hem konuklar hem izleyici keyifli bir tartışma seyretmiş ve dinlemiş olur.

Tartışma nedir diyenler için nasıl olmalıdır?

Tartışma konuları güncel konular olmalıdır. Mesela okuldaki öğretmenin ne kadar başarılı olup olmadığı veliler arasında bir tartışma konusu olabilir. Bakanların çalışmaları halk arasında bir tartışma konusu olabilir. Üniversitelerdeki birçok sorun tartışma konusu olabilir. Futbolda yaşanan konular taraftarlar arasında bir tartışma konusu olabilir. Buna benzer daha pek çok konu ortaya atarak tartışabiliriz Önemli olan seviyeli tartışmayı bilmektir. Kırıcı olmadan yapılan tartışmalar her zaman daha iyi sonuçlar doğurur. Bizler ne kadar seviyeli tartışırsak bizden sonraki nesillere de örnek teşkil ederek onlara tartışmanın bir kavga olmadığını da öğretmiş oluruz.

Tartışma türleri 5 çeşitdir.

  1. Açık Oturum
  2. Panel
  3. Forum
  4. Senfozyum
  5. Münazara

Tartışma yöntemi insanların fikirlerini rahat bir şekilde söylemesiyle iyi bir hal alabilir.Tartışmada yönetici olmalıdır.Her grubun bir sözcüsü olmalıdır.

Tartışmanın konuları :

  • teknolojinin yararları ve zararları
  • Televizyonun yararları ve zararları
  • Çok gezenmi bilir çok okuyanmı  gibi farklı konular olabilir

insanların farklı fikirleri dinleyerek bu konularda farklı görüşlere sahip olması, konulara objektif açıdan bakmasını , olayların farklı yönlerinide görmesini sağlar

Tartışma nedir yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz. Tarih: 12 Eki 2010

site aramaları:

  tartışma nedir  

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.