Egzeriz ve Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Egzeriz ve ()
 
Osteoporoz kadınlarda %80 oranında daha sık görülen bir hastalıktır. Kemik erimesi olarak bilinen bu hastalık 45-50 yaş ve üstü kadınları tehdit eden en yaygın ahstalıklardan biri.
 
İnsan vücudundaki sürekli yenilenme döngüsü kemik dokusunda da geçerlidir. Kemik dokumun yıllar boyunca bir yandan parçalanarak yok edilir, bir yandan da yeniden yapılanır. Ancak 45-50 yaş sınırında bu denge bozulur ve yok edilen eski kemik dokusu aynı hızda yeniden yapılanmamaya başlar.
 
Kemik erimesinin kadınlarda daha sık görülmesinin başlıca nedenleri arasında kadın kemik yapısı vardır. Kadınların kemik kütlesi erkeklere göre daha azdır. Bir de kadınlar menopoz döneminde kemik kütlelerinde fark edilir kayıp yaşarlar.
 
Yaş ve cinsiyetin yanı sıra yaşam biçimi ve alışkanlıklar da osteoporoz riskini yükselten faktörler arasında yer alıyor. Örneğin sigara ve alkol tüketiminin sıklığı, kafein tüketimi, kalsiyum tüketimi ve egzersiz yapmamak osteoporoz riskini ciddi oranda yükselten alışkanlıkların başında yer alıyor.
 
Düzenli
 
Kemik kütlenizi güçlendirmek için en güvenilir yol spor yapmaktır. Dengeli beslenmenin yanında düzenli olarak egzersiz yaparak kemik erimesi riskinizi en aza indirebilirsiniz. Kondisyon bisikleti, eliptik bisiklet gibi kardiyo aletleri veya yüzmek fit kalmak ve kilo vermek için harika egzersizler olabilirler. Ancak kemik erimesinden korunmak için egzersiz programınızı buna göre hazırlamanız gerekiyor.
 
Kemik erimesinin 1 numaralı düşmanı olan egzersiz egzersizleridir. Kemik yapınızı doğrudan etkileyen egzersizleri kemik kütlenizi arttırır ve osteoporoz riskini en aza indirir. Ostoporoz riskini en aza indirmek için haftada 2 gün egzersizleri yapmalısınız.
 
Ağırlık egzersizleri kadınların yapmaktan çekindiği egzersizlerin başında geliyor. Bunun başlıca nedenide yersiz bir inanıştır. Kadınlar erkekler gibi kaslanmaktan korktukları için ağırlık egzersizi yapmazlar. Bu teknik olarak mümkün olmayan bir kavramdır. Erkeklerin ve kadınları hormonsal yapıları farklı olduğu için kas gelişim süreçleri çok farklı işler. Erkekler çok kısa sürede kas geliştirebilirken, kadınların aynı kas dokusuna sahip olmak için çok daha uzun süre çalışması gerekir.

Egzeriz ve Osteoporoz (Kemik Erimesi) yazısına ait etiketler : , , , ,
Egzeriz ve Osteoporoz (Kemik Erimesi) yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz. Tarih: 14 Haz 2012

site aramaları:

  şems aslan kimdir  

Benzer Yazılar

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.